Haber

Trump Şirketler Grubu vergi kaçırmaktan 1,6 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

YENİ Eski ABD Başkanı Donald Trump başkanlığındaki Trump Şirketler Kümesi, geçen ay vergi kaçakçılığından suçlu bulunmasının ardından bugün 1,6 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Davaya bakan New York Yargıcı, Trump Şirketler Kümesi’nin iki yan kuruluşu olan Trump Inc.’dir. ve Trump, Maaş ve Muhasebe’ye 1,6 milyon dolar para cezası verdi.

New York makalelerine göre, vergi kaçakçılığı ve usulsüzlük davaları sonucunda şirketlere en fazla 1.6 milyon dolar ceza verilebileceği belirtiliyor.

Trump Şirketler Kümesi’nin bu cezayı rahatlıkla ödeyebileceği ancak ağır kabahatten mahkûmiyeti nedeniyle kredi ve ihale alma imkanlarının etkilenebileceği kaydedildi.

Trump veya aile üyelerinden herhangi birinin bu dava için rastgele bir ceza alması beklenmiyor.

Öte yandan New York Başsavcısı Letitia James, “Trump Örgütü’ne ait gökdelen ve golf sahaları gibi varlıkların değerinin yanlış beyan edildiği” iddiasıyla Trump, en büyük üç çocuğu ve üst düzey yöneticileri aleyhine 250 milyon dolarlık bir fatura açtı. 10 yılı aşkın bir süredir mali tablolar”. Ayrı bir soruşturma sürüyor.

Trump şirketi vergi kaçırma davası

2018’de Manhattan Bölge Savcılığı, Trump’ın şirketlerindeki ticari uygulamalar, kayıt dışı ikramiyeler, mülk değerlemelerinde olası dolandırıcılık ve vergi ödemelerindeki usulsüzlükler gibi konulara ilişkin bir soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 yılı aşkın süren soruşturma kapsamında toplanan delillere dayanarak ceza davası açılıp açılmayacağına karar vermek üzere bir jüri oluşturdu ve jüri, davanın açılmasına karar verdi.

New York Federal Mahkemesi’nde 31 Ekim 2022’de başlayan yargılama sonunda, Trump Şirketler Kümesi heyeti tarafından 7 Aralık 2022’de vergi kaçakçılığıyla ilgili 17 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.

Sanıklar arasında yer alan şirketin mali işler sorumlusu Allen Weisselberg, Trump’a karşı duruşma öncesi savcılarla işbirliği yapmayı reddetti, ancak Ağustos 2022’de 5 ay hapis cezasına çarptırıldı ve verdiği için yaklaşık 1,7 milyon dolar vergi borcu tahsil etti. yargılama sırasında doğru ifade. savcılarla anlaşmaya vardı.

75 yaşındaki Weisselberg, önceki gün New York’taki Riker Island Hapishanesine götürüldü ve burada anlaşma kapsamında 5 ay hapis ve 1,7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Savunmanın savcılarla anlaşmaya varmaması halinde Weisselberg’in 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu